Guingamp ophævede for en uge siden aftalen med danske Ronnie Schwartz, da der ikke var udsigt til spilletid for angriberen i Ligue 1-klubben.
Nu arbejder Schwartz' repræsentanter så på at finde en ny arbejdsgiver, og der er nok af muligheder.
- Vi sonderer markedet for Ronnie, og han står uden tvivl i en fantastisk stærk position. Der er masser af interesse for ham fra både nær og fjern. Men for at være ærlig, så handler det ikke kun om økonomi. Vi skal finde det helt rigtige for Ronnie, så han kan få sin karriere tilbage på sporet, siger Thomas Gaardsøe fra Elite Consulting til bold.dk.
Interessen er så stor, at Gaardsøe nærmest udelukker en retur til Danmark for den tidligere AaB, Randers, Brøndby- og Esbjerg-spiller.
- Der er som sagt masser af interesse fra både nær og fjern, men umiddelbart skal han denne gang ikke tilbage til Danmark. Noget af interessen stammer også fra andre steder end Europa, men det er heller ikke førsteprioriteten, siger Gaardsøe, der ikke udelukker, at det bedste for Schwartz er at vente til efter transfervinduet er lukket, så der eventuelt dukker muligheder op, som i første omgang måske ikke var aktuelle:
- Det er ét af de mulige scenarier, som vi arbejder med. Men først og fremmest handler det om, at vi finder det helt rigtige for Ronnie. Dukker det rigtige op inden da, så slår vi selvfølgelig til.
26-årige Schwartz nåede 16 ligakampe og fire mål for Brøndby og 12 kampe og fire mål for Esbjerg i sidste sæson.
mikael@bold.dk


































