Premier League starter denne weekend, hvor Newcastle tørner sammen med Aston Villa.
Men bliver det med eller uden Alexander Isak?
Den svenske stjerne er havnet midt i en transfersaga, hvor han selv vil væk fra Newcastle, mens Liverpool har været nævnt som en mulig ny destination.
Manager Eddie Howe valgte derfor ikke at bruge Isak i pre-season, og det holder han fast i nu.
– Der er ingen ændringer. Alt mit fokus er på Aston Villa i morgen. Isaks situation har været klar i et stykke tid, og det vil fortsætte med at være sådan, siger Eddie Howe ifølge BBC Sport.
Newcastle-manageren kommer desuden ind på forholdet til Isak efter den seneste tids spekulationer.
Artiklen fortsætter efter billedet

– Jeg har haft et fantastisk forhold til ham, og man har brug for det partnerskab med hver spiller. Jeg skal arbejde tæt sammen med spilleren til hans fordel for at forsøge at forbedre dem. Jeg vil altid være der for ham.
– Jeg tror ikke, Isak ville have klaret sig så godt uden det, hans holdkammerater og tilhængerne – han anerkender det, han er en intelligent person.
Til sidst blev Howe spurgt igen, om Isak kommer til at spille i weekenden.
– Jeg vil have ham til at spille, til at træne, men detaljerne af vores samtaler forbliver private.

VM Morgenbriefing: Tyskland kollapser - Holland følger trop
Hattrick | Afsnit 127Tyskland og Holland er færdige ved VM efter to dramatiske straffesparkskonkurrencer.
Læs mereElsker du Premier League? Så spil med i Premier Manager!
Sæt dit eget drømmehold og dyst mod vennerne i miniligaer. Du kan lave udskiftninger mellem runderne og gøre hver kamp endnu mere spændende – især når håneretten er på spil!
Premier Manager – Efterår 2025 starter den 15. august. Sæt dit hold allerede i dag!
Med Bold+ får du eksperttips til hver runde fra Andreas Vidførle og Klubhuset.

Newcastle
Premier League





































