2026-06-30 12:45:00

Pimpong-salg er en rekord for FCM: Rigtigt for alle parter

Fodbolddirektør Jacob Larsen glæder sig over salget af Malik Pimpong, som er et rekordsalg for FC Midtjyllands akademi.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCM

4 - 2

SIF

FC Midtjylland har solgt Malik Pimpong.

Den 18-årige angriber fortsætter nu karrieren i tysk fodbold, da han har skrevet kontrakt med Eintracht Frankfurt.

Selvom man havde store forventninger til Pimpong i FC Midtjylland, glæder man sig over skiftet, som er et rekordsalg fra akademiet.

Fodbolddirektør Jacob Larsen sætter her fokus på, at salget af Pimpong netop er det, som FC Midtjyllands akademi er i stand til at gøre.

- Vi glæder os over, hvordan Malik har taget turen op gennem vores akademi og nu banker på til international fodbold. Det er netop det, som vores akademi kan.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Pimpong-salg er en rekord for FCM: Rigtigt for alle parter
Foto: Bold

- Vi uddanner talenter, og her har vi endnu et godt eksempel på en dygtig fodboldspiller, som kan tage det næste skridt i sin karriere.

- For Malik bød muligheden sig i Eintracht Frankfurt, og heldigvis viste det sig, at rammen var rigtig for alle parter. Det er et spændende skridt for ham, og vi ser frem til at følge hans rejse, siger Jacob Larsen til klubbens hjemmeside.

Ifølge Sky får FCM omkring 20 millioner kroner for Pimpong. Det kan du læse mere om her.

Podcast Cover

Få Braithwaite hjem til Superligaen

Ugens Suppe | Afsnit 3

Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem. 

Læs mere
-52:54

Superliga - Holdet E26

Gør sæsonen sjovere med Super Manager

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCM

4 - 2

SIF

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce