3F Superliga -EfB om Rise: Risiko over gennemsnittet
2014-06-24 13:22:01
Foto: Esbjerg

EfB om Rise: Risiko over gennemsnittet

Esbjerg-træner Niels Frederiksen erkender, at der er en risiko over gennemsnittet ved at hente Lasse Rise, der har døjet med skader. Men han er overbevist om, at han offensivspilleren kan nå sit topniveau.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Lasse Rise har det seneste lange stykke tid været plaget af skader i Randers FC. For nylig skiftede han så til Esbjerg, hvor han har fået en toårig kontrakt.

EfB-træner Niels Frederiksen erkender, at der er en vis risiko på grund af Rises skadeshistorik. Men han er overbevist om, at man kan håndtere det.

- Vi forbereder os altid godt. Det har vi også gjort i den her situation. Det er selvfølgelig en signing, hvor risikoen ligger lidt over gennemsnittet. Men det synes jeg også afspejler sig i alle aspekter omkring den signing, så det har jeg det helt fint med. Og så er det op til os at vise, at vi kan håndtere en type som Lasse og få ham fit for fight. Det tror jeg på, at vi kan, siger Niels Frederiksen til bold.dk.

Frederiksen og Rise har arbejdet sammen i Lyngby førhen, og den nuværende Esbjerg-træner har fulgt Rise gennem et stykke tid.

- Hvis man lykkes med Lasse, så får man en topklasse-spiller i Superligaen. Han har stået på blokken i et stykke tid. Vi forhørte os lidt om det for et halvt års tid siden og måske også for et år siden, men der kunne det af forskellige grunde ikke lade sig gøre. Det kunne det så nu, hvor han kun havde et halvt år tilbage af aftalen.

Esbjerg-træneren vil ikke udelukke, at der kommer mere ind i offensiven. Men førsteprioriteten nu og her er at hente en forsvarsspiller.

- Han kan spille alle de fire forreste positioner. Jeg kigger på hele den offensive styrke, og nu må vi se. Vores prioritet nu er at finde en forsvarsspiller, siger Niels Frederiksen.

I Lyngby spillede Lasse Rise 46 kampe under Niels Frederiksen. Her blev det til 11 mål og 12 assists. I Randers blev det til 41 kampe og ni mål.

kristian@bold.dk

Annonce
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce