Jimmy Brinksby er ny assistenttræner i Hillerød.
Det bekræfter NordicBet Liga-klubben mandag i en pressemeddelelse.
Her fremgår det, at Brinksby indtræder i Hillerøds trænerstab som erstatning for David Rasmussen, der selv har valgt at stoppe for at prioritere en karriere uden for fodboldverdenen.
Jackie Rasmussen, der er direktør i Hillerød, takker Rasmussen for sit arbejde i klubben, mens han glæder sig over, at man har formået at tilknytte en træner á Brinksbys kaliber.
- Jeg er utrolig beæret over, at vi kan tiltrække en kapacitet som Jimmy. Hans CV taler for sig selv – han har været med til at vinde det danske mesterskab og har erfaring fra flere europæiske kampe med Brøndby IF.
- Hans ekspertise vil uden tvivl løfte os både på og uden for banen, udtaler Jackie Rasmussen.
Jimmy Brinksby har senest arbejdet som assistenttræner for Martin Retov i AC Horsens.
Samarbejdet med Horsens fik dog en pludselig ende i slutningen af november, hvor Brinksby og klubben grundet 'uenigheder om den fremtidige strategi' valgte at gå hvert til sit.
Nu fortsætter han trænergerningen i Hillerød, hvor han skal bistå Christian Lønstrup.
Brinksby havde sin første dag i slotsbyen mandag.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Betinia Liga
Hillerød


































