Vordingborg -Efter kæmpe kaos i serieklub: Henter 15 nye
2022-03-15 13:10:02
Foto: Vordingborg IF

Efter kæmpe kaos i serieklub: Henter 15 nye

Der har været spillerflugt i Vordingborg IF efter kaotiske tilstande, men nu kan klubben glæde sig over hele 15 nye spillere, siger holdets assistent til LigaBold.dk.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Nu er der dog godt nyt på spillerfronten, da Sjællandsserie-klubben har hentet hele 15 nye spillere til klubben, siger Vordingborg-assistent Christoffer Larsen til LigaBold.dk.

Der er tale om følgende spillere, der nu bliver en del af Vordingborg: Kevin Kinsella (Ørslev), Tobias Kruse (Ørslev), Nicklas Kjær (Ørslev), Jeppe Bonne Beck (Ørslev), Nikolaj Johnsen (Ørslev), Gustav Juul (Døllefjelde Musse), Oskar Sømme, Daniel San Filippo, Markus Cartey (FK Sydsjælland 05), Frederik Wichmann (Bårse), Benjamin Hansen (Tingsted), Oliver Egholm Kislov (Tingsted), Ricky Hyldgaard, Patrick Haagensen (Nyråd-Langebæk) og Christian Reenberg (Holmegaard).

Vordingborg-assistenten glæder sig over de mange nye tilgange, der her erfaring fra Sjællandsserien til Serie 5.

- Vi er en klub, der skal rumme alle, og derfor har vi også brug for folk, der kan spille i Sjællandsserien og Serie 3. Vi snakker også om at lave et ottemandshold, så jo flere, jo bedre, siger Christoffer Larsen til LigaBold.dk.

Hvordan synes du, at I står nu kontra i efteråret?

- Der er ingen tvivl om, at hvis vi gør det op, så har vi mistet et par hundrede divisionskampe, som vi så ikke har fået ind igen. Træningskulturen har vi bygget på, og vi træner godt, der er et godt tempo, og der er et godt sammenhold.

Hvordan tog klubben, at så mange fra det 'gamle' førstehold valgte at forlade klubben?

- Det var muligheden for at få en ny start. 'Bøv' (Vordingborg-cheftræner Kenneth 'Bøv' Hansen, red.) har været træner før, og der var jeg U19-træner. Vi har de samme værdier angående, hvordan en klub skal fungere. Vi har udnyttet mange af mine kontakter, da jeg har trænet mange af dem på andetholdet og U19-holdet, så det er gamle kontakter, som man har trukket på.

Assistenten siger, at Jeppe Bonne Beck nok er den største forstærkning til mandskabet.

- Jeppe Bonne Beck har en kæmpe motor, og han piber aldrig og er ikke bange for at slå sig. Han træner hver gang.

Vordingborg IF indtager lige nu femtepladsen i Sjællandsserien Pulje 2, men med den store udskiftning i truppen spejder klubben mere nedad end op i tabellen.

- Målet er, at vi skal forsøge at overleve i rækken. Vi vil være underdogs i mange kampe, men vi har nogle ting, som vi kan byde ind med, siger Christoffer Larsen til LigaBold.dk.

Vordingborg IF skal møde Haslev FC i den første turneringskamp i 2022, og den kamp bliver spillet lørdag 19. marts klokken 14.

Artiklen er bragt i samarbejde med LigaBold.dk.

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce