2024-09-27 11:00:00

Ekspert sår tvivl om uafhængighed i Parkens bestyrelse

Parkens bestyrelse består af seks medlemmer, hvor to officielt fremstår som uafhængige, men er de nu også det?

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 10. runde

FT

VB

1 - 2

FCK

Næstformand Michael Stenskrog er officielt opgivet som uafhængig i Parkens bestyrelse. 

Alligevel har den registrerede revisor meget tætte relationer til storaktionær Erik Skjærbæk. 

Som eksempel er Michael Stenskrog formand for bestyrelsen i en række af Skjærbæks firmaer, PureteQ Group, i ES Ejendomme Holding 2011, i ES Holding, EB Investering Holding, ES Invest and Trading og IUHU.

I de Skjærbæk-ejede selskaber VS Invest og EB Bolig har Michael Stenskrog plads i bestyrelsen sammen med Erik Skjærbæk.

Når man ser på reglerne for god selskabsledelse, har komiteen klare anbefalinger på området.

Det hedder blandt andet, at hvis man skal betragtes som uafhængig, må man ikke have tilknytning eller repræsentere en kontrollerende aktionær. Man må heller ikke inden for det seneste år have haft en forretningsrelation med selskabet, datterselskabet eller et associeret selskab.

Erik Skjærbæk har en af sine tætte samarbejdspartnere, Michael Stenskrog, med i Parkens bestyrelse. Foto: Tariq Mikkel Khan.

Morten W. Langer, chefredaktør på Økonomisk Ugebrev, har svært ved at se Michael Stenskrog som uafhængig, når man ser på den tætte relation til Erik Skjærbæk.

- Jeg betragter ikke Michael Stenskrog som et uafhængigt bestyrelsesmedlem i Parken. Han har en tæt og stærk relation til Erik Skjærbæk, siger Morten W. Langer til Bold.

Henrik Møgelmose, der har siddet i Parkens bestyrelse siden 2010, blev udpeget som formand for Parken, da Allan Agerholm stoppede i begyndelsen af 2024.

Det var ikke den helt store overraskelse, at der netop blev peget på ham. For han har i årevis været i en tæt alliance med storaktionær Erik Skjærbæk.

Henrik Møgelmose betragtes ikke som uafhængig, hvilket naturligvis også er tilfældet for Erik Skjærbæk, Parkens største enkeltstående aktionær.

Klaus Gad er også medlem af Parkens bestyrelse. Han optræder som uafhængig, men er udpeget af Karl Peter Korsgaard Sørensen (der sammen med sin hustru, Stella Dalgaard Sørensen, ejer 20,54 procent af aktierne i Parken).

Erik Skjærbæk har i årevis reelt kontrolleret Korsgaard Sørensens aktiepost, så de på den måde er flertallet sikret i bestyrelsen.

Endelig er de sidste to medlemmer af bestyrelsen – Benny Olsen og Gert Petersen – udpeget i henhold til vedtægterne på vegne af de to moderklubber B 1903 og KB. De er reelt helt uden for indflydelse.

Læs det store portræt af Erik Skjærbæk med Bold+ lige her.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 10. runde

FT

VB

1 - 2

FCK

Annonce

12 kommentarer

Se kommentarer
Annonce