Elfenbenskysten -Elfensbenskysten skal have ny landstræner - Renard spøger
Foto: Hannah Mckay/Reuters/Ritzau Scanpix
2026-07-31 21:57:00
Foto: Hannah Mckay/Reuters/Ritzau Scanpix

Elfensbenskysten skal have ny landstræner - Renard spøger

Emerse Faé er færdig som landstræner for Elfenbenskysten, der sættes i forbindelse med Hervé Renard som erstatning.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Emerse Faé har været succesfuld som landstræner for Elfenbenskysten, men nu er det slut. Et statement fra fodboldforbundet i Elfenbenskysten fortæller, at parterne skilles.

- Det ivorianske fodboldforbund udtrykker sin dybe taknemmelighed over Emerse Faés engagement, professionalisme og den indsats, han har ydet som cheftræner for A-landsholdet, skriver forbundet ifølge ESPN.

- Forbundet anerkender hans bidrag til udviklingen af ​​landsholdet og de resultater, der blev opnået under hans ledelse – resultater, der vil stå som en vigtig del af nyere ivoriansk fodboldhistorie.

Emerson Faé var landstræner, da Elfenbenskysten vandt AFCON i 2024, mens han førte landet til 1/16-finalen ved sommerens VM-slutrunde, hvor Norge var for stor en mundfuld.

Den 42-årige træner nåede i alt 32 kampe i spidsen for Elfenbenskysten.

Herve Renard meldes som kandidat til at erstatte Emerse Faé. Han var kortvarigt landstræner for Tunesien i to kampe ved VM-slutrunden, men er stoppet igen.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce