2025-07-03 16:02:00

Elyounoussi afviser Trabzonspor

Ifølge Bolds oplysninger har Trabzonspor været i spil for Mohamed Elyounoussi, men den norske stjerne har afvist tilnærmelserne.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCK

1 - 1

FCF

Tak, men nej tak.

Spalterne i tyrkiske medier har i løbet af de seneste dage budt på historier om en meget varm forbindelse mellem Mohamed Elyounoussi og Trabzonspor.

Bold kan fortælle, at den tyrkiske storklub ganske rigtigt har været inde i billedet som en potentiel næste destination for den norske stjerne.

Men Elyounoussi har tidligt i processen vendt tommelfingeren nedad.

Ifølge Bolds oplysninger har nordmanden ganske enkelt afvist tilnærmelserne fra Trabzonspor, der altså har fået et nej i deres forsøg på konkretisere en mulig handel.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Elyounoussi afviser Trabzonspor
Foto: Anthon Unger/Ritzau Scanpix

Det var en overraskelse af de større, da FC København i sommeren 2023 formåede at lokke Elyounoussi til klubben i en alder af 28 år. 

I sæsonen forinden havde han gjort sig i Premier League, og han brugte ikke lang tid på at blive en af Superligaens klart største profiler.

Selvom han i 2025 løb ind i et drilsk skadesforløb, var det ham, der leverede et meget vigtigt oplæg i topbraget mod FC Midtjylland, hvor Thomas Delaneys udlignede kort før tid i en af sæsonens sidste kampe.

Derfor er det ikke heller ikke underligt, at andre adresser holder øje et vågent øje med offensivspilleren. Især på grund af Elyounoussis frikøbsklausul. 

En frikøbsklausul, der er skruet sådan sammen, at den gælder i hvert sommertransfervindue frem til den sidste uge.

Derudover er prisen endnu lavere end de cirka 22 mio. kroner, den lød på i det første vindue, efter at han var kommet til.

Frikøbsklausulen falder således i omegnen af 500.000 euro hvert år frem mod kontraktudløb, og det betyder dermed, at den 30-årige kantspiller denne sommer kan købes for 2,5 mio. euro svarende til cirka 18,5 mio. kroner.

Næste sommer, hvor han har ét år igen af kontrakten, vil prisen være to mio. euro - 15 mio. kr.

Indtil videre er klausulen ikke blevet indløst, og det bliver altså heller ikke Trabzonspor, der gør det.

I stedet er det hans intention at blive hos de danske mestre.

Bevis det i Super Manager!

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCK

1 - 1

FCF

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce