PSG tog onsdag aften det første stik i første ottendedelsfinale i Champions League mod Chelsea.
Franskmændene vandt med 5-2 hjemme i Paris, og klubbens cheftræner Luis Enrique fortæller efter opgøret, at det ikke havde været muligt uden hjemmepublikummet på Parc des Princes.
- Sikke en atmosfære, det var utroligt! Fansene er utrolige. Jeg så tifoerne på skærmen før kampen fra omklædningsrummet, sikke en følelse som træner!, siger Enrique ifølge klubbens hjemmeside.
Luis Enrique understreger også, at sejren var vigtig for PSG-truppen, der ikke har været lige så sprudlende i den seneste periode, som de har haft for vane at være.
- Det er også en sejr for vores spillere, for selvom vi ikke er så gode, som vi gerne ville være, er vi krigere, og vi har en utrolig mentalitet. Vi er et robust hold, det er ordet!
Artiklen fortsætter efter billedet

Selv om PSG rejser til London i næste uge med en 5-2-sejr i baggagen, så er intet afgjort endnu, understreger Luis Enrique.
- Jeg er ikke i tvivl om, at det bliver en tæt og svær kamp, ligesom i dag (onsdag, red.). Men vi tager ikke til London for at forsvare et resultat, ikke det, der ligner.
- Vores indstilling er at forsøge at vinde kampen, at angribe og at fortjene at vinde kampen, for når man tænker på at forsvare et resultat, så virker det ikke. Jeg kan forsikre jer om, at vi vil forsøge at gøre det, slutter han.

VM Morgenbriefing: Spanien er klar til semifinalebrag
Hattrick | Afsnit 145Spanien er klar til VM-semifinalen efter endnu en sen afgørelse fra superindskifter Mikel Merino.
Læs mere
PSG
Chelsea
Champions League

































