2026-04-20 09:52:40

Et godt tilbud: JYSK og Lars Larsen Group forlænger med Silkeborg

Silkeborg IF oplyser på sin hjemmeside, at JYSK og Lars Larsen Group har forlænget hovedsponsoraftalen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 28. runde

FT

VB

1 - 2

SIF

JYSK og Lars Larsen Group forlænger deres hovedsponsorat i Silkeborg IF.

Aftalen løb oprindeligt til 2029, men nu er der kommet yderligere to år på.

Frem til 2031 vil JYSK og Lars Larsen Group være hovedsponsor og have deres logoer på Silkeborgs fodboldtrøjer.

Det oplyser klubben på sin hjemmeside.

- Først og fremmest er jeg glad for at have hovedsponsoraftalen på plads i SIF frem til 2031. Det er en hjørnesten i enhver fodboldklub, og det giver ro på bagsmækken.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Et godt tilbud: JYSK og Lars Larsen Group forlænger med Silkeborg
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Jeg synes, JYSK og Lars Larsen Group går forrest og viser, at vi står sammen her i Søhøjlandet. Også når det blæser lidt. Det giver os et vigtigt rygstød, at de støtter op om klubben uanset om vi spiller i 3F Superliga eller Betinia Liga efter sommer. Det er jeg faktisk rigtig stolt over, siger adm. direktør i Silkeborg, Kent Madsen.

Han gør det desuden klart, at aftalens rammer er de samme, uanset hvilken række, Silkeborg IF spiller i.

Silkeborg ligger aktuelt under nedrykningsstregen. De har to point op til Fredericia og redning med fem runder igen.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 28. runde

FT

VB

1 - 2

SIF

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce