1. Division -FC Fredericia forlænger med spanske Piscu
Foto: Joan Barløse, FC Fredericia
2018-01-02 12:59:02
Foto: Joan Barløse, FC Fredericia

FC Fredericia forlænger med spanske Piscu

FC Fredericia er blevet enig med den spanske midtstopper Adrian 'Piscu' Lopez om at forlænge samarbejdet frem til sommer.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

FC Fredericia skrev i sommer kontrakt med den tidligere Premier League-spiller Adrian Lopez - eller bare Piscu. Den kontrakt løb ud ved årsskiftet, men de to parter er blevet enige om at forlænge frem til sommer.

Det bekræfter direktør Stig Pedersen, som har været imponeret over den udvikling, den 30-årige midtstopper har gennemgået i sin tid i klubben.

- Han kom til os efter en lang skadespause og bliver bedre og bedre for hver måned, der går, siger Stig Pedersen til bold.dk.

- Han er en særdeles erfaren herre, som passer rigtig godt ind i vores trup. Han er meget, meget seriøs og hårdtarbejdende og har et kæmpe mål om at bringe sig selv tilbage i topform.

- Han har været inde i en meget positiv udvikling, og hvis vi kan bringe ham tilbage på det topniveau, han tidligere har haft, så har vi en særdeles kompetent forsvarsspiller. Vi forventer, han bliver endnu bedre i foråret, siger Stig Pedersen.

Piscu startede sin karriere i Deportivo La Coruna, hvor han spillede 26 La Liga-kampe. Derefter røg han til Wigan, hvor han spillede 16 Premier League-kampe. I 2015 skiftede han fra Montreal Impact til AGF, hvor han var i et år uden den store succes.

nicolai@bold.dk

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce