FC Midtjylland er blevet en nigerianer rigere.
Ulvene oplyser tirsdag, at de har hentet 18-årige Lucky Clement, der kommer til fra FC Ebedei i Nigeria.
– Det er kæmpestort for mig at komme til FC Midtjylland. Jeg hørte første gang om klubben for meget lang tid siden, og nu har jeg skrevet en kontrakt med dem.
– Jeg er en agressiv og duelstærk spiller med en fin fart. Samtidig har jeg nogle forcer i hovedspillet, siger Lucky Clement til FC Midtjyllands hjemmeside.
FC Midtjylland skriver på sin hjemmeside, at den nigerianske midtbanespiller fra den kommende sæson er til rådighed for klubbens U19-hold.
Bevis det i Super Manager!
Superligaen starter igen den 18. juli – og det bliver endnu federe, når du har dit eget managerhold med i kampen.
I Super Manager – Efterår 2025 vælger du dine 11 favoritspillere, skifter ud mellem runderne og dyster mod vennerne i miniligaer.
Pludselig betyder mandagskampen alt – og håneretten er kun ét clean sheet væk.
Sæt hold nu og gør Superligaen endnu sjovere.
Med Bold+ får du adgang til skarpe managertips til hver runde!

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Midtjylland
3F Superliga

































