2025-01-16 14:35:53

FCK sælger talent til Debrecen

FC København vinker permanent farvel til Tamás Szűcs, som skifter til ungarske Debrecen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCK

3 - 0

LYN

I sommer blev Tamás Szűcs udlejet til Debrecen, og han skal ikke tilbage til den danske hovedstad.

FC København meddeler torsdag, at den ungarske klub har aktiveret en købsoption, så skiftet bliver permanent.

Tamás Szűcs, der fylder 20 år denne torsdag, har skrevet kontrakt til 2027 i Debrechen.

Han kom til FCK fra Honved i sommeren 2022 og står noteret for 30 kampe for FCK’s U19-hold.

FCK havde store forventninger, da han blev signet.

- Vi er stolte af at kunne tilknytte en spiller som Tamás i en naturlig europæisk konkurrence. Han er et internationalt toptalent i sin årgang, som vi har lagt mærke til igennem vores scouting af de europæiske ungdomslandshold. 

- Han har domineret ungarsk ungdomsfodbold, har smagt på seniorfodbold, og er nu klar til det næste skridt sammen med os i København, lød det fra Mikkel Køhler i sommeren 2022.

På Ungarns U21-landshold er det foreløbig blevet til fire optrædener.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCK

3 - 0

LYN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce