2026-07-01 11:26:01

FCK tror på Højer: Det rette skridt lige nu

FC København har en stor tiltro til Oliver Højer, men de er også overbeviste om, at det rigtige for midtbanespillerens udvikling er at tage et år i Lyngby Boldklub. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 4. jul

LYN

vs

B93

Oliver Højer drager for en stund videre fra FC København. 

Det mener de i FCK-lejren. 

- Oliver er et uomtvisteligt stort talent med en spændende fremtid i F.C. København. For at han kan tage det næste afgørende skridt i sin udvikling, har han brug for regelmæssig og værdifuld erfaring på seniorplan.

- Vi mener, at dette er det rette skridt for Oliver lige nu, og derfor har det været et gensidigt ønske at finde et sted, hvor han kan få de vitale minutter i benene.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCK tror på Højer: Det rette skridt lige nu
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

- Oliver har brug for en stabil sæson med masser af spilletid på højeste niveau. Vi har enorm tiltro til hans store potentiale, og denne udlejning handler udelukkende om at give ham de bedste forudsætninger for at bygge på sit spil.

- Vi glæder os til at følge hans udvikling i Lyngby, og vi ser i den grad frem til at få en endnu stærkere Oliver Højer tilbage i den hvide trøje om et år, siger teknisk direktør Nils Koppen. 

19-årige Højer har kontrakt med FCK frem til sommeren 2029. 

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Norge drømmer videre - Mbappé knuser Sverige

Hattrick | Afsnit 129

Erling Haaland sendte Norge i ottendedelsfinalen, hvor selveste Brasilien nu venter. Vi ser på den norske eufori og de stærke reaktioner fra både Haaland og Ståle Solbakken.

Læs mere
-8:16

Superliga - Holdet E26

Gør sæsonen sjovere med Super Manager

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 4. jul

LYN

vs

B93

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce