Onsdag aften skal FC København gæste Lyngby Stadion.
Mandskaberne møder hinanden i en pokalkamp, hvor FCK fortsat er uden Elias Achouri og Andreas Cornelius, som døjer med skader.
Cheftræner, Jacob Neestrup, har op til kampen givet en opdatering på deres situation.
- Liam West er tilbage efter sygdom, og vi prøver at få Corner og Achouri klar igen hurtigst muligt. Oliver Højer kommer tættere og tættere på at træne med, og Jonathan Moalem skal have en del træningspas med U19 i den kommende tid for at komme tilbage igen efter sin skade, fortæller Neestrup til klubbens hjemmeside.
- Vi håber derfor, at vi snart har alle til rådighed, bortset fra Mattsson, som jo desværre er ude resten af sæsonen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Neestrup har udtaget den samme trup - kun Dominik Sarapata er tilføjet - til opgøret mod Lyngby Boldklub.
FC Københavns trup:
Dominik Kotarski
Munashe Garananga
Gabriel Pereira
Pantelis Hatzidiakos
Viktor Claesson
Youssoufa Moukoko
Mohamed Elyounoussi
Jordan Larsson
Lukas Lerager
Rodrigo Huescas
Marcos Lopez
Robert Silva
Junnosuke Suzuki
Mads Emil Madsen
Yoram Zague
Birger Meling
Thomas Delaney
William Clem
Viktor Dadason
Oscar Buur
Dominik Sarapata

VM Morgenbriefing: Norge er ude og Argentina gjorde det igen
Hattrick | Afsnit 146Semifinalerne ved VM er nu på plads. Vi ser tilbage på Norges dramatiske exit mod England, endnu et argentinsk comeback og et semifinalebrag mellem England og Argentina.
Læs mere
FC København
3F Superliga

































