2026-01-27 15:16:21

FCM belønner 15-årig midt med akademikontrakt

Magnus Kejser har skrevet under på en treårig akademikontrakt med FC Midtjylland. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 8. runde

FT

FCM

2 - 0

DZA

Magnus Kejser kom i sommer fra ungdomsakademiet i AGF til FC Midtjylland.

På sin 15-års fødselsdag har offensivspilleren fået en kontraktforlængelse, hvilket FCM bekræfter på sin hjemmeside.

- Jeg har valgt at skrive under med FC Midtjylland, fordi klubben har klare ambitioner og er kendt for at udvikle unge spillere til det højeste niveau. Jeg har været utrolig glad for at være her siden sommer, og jeg føler, at det er det rette sted for mig at tage næste skridt, fortæller Magnus Kejser.

Der er også ros fra fodbolddirektør Jacob Larsen til det unge talent.

- Magnus er en driblestærk og kombinationsstærk offensiv spiller, der kan spille både kant og angriber. Han kom til os fra AGF i sommeren 2025 og har siden vist gode kompetencer i det daglige arbejde. Vi ser frem til at følge hans fortsatte udvikling på akademiet, siger Jacob Larsen.

Magnus Kejser begår sig på de offensive pladser.

Podcast Cover

Vil gennemtvinge FCM-skifte: Magnus Jensen smider bindet

Hattrick | Afsnit 166

Dagens Hattrick starter med FC Midtjyllands interesse i Sønderjyskes Magnus Jensen. Forsvarsspilleren vil også selv skiftet, og mandag havde han således smidt anførerbindet. 

Læs mere
-16:59

Bold - Holdet - SL26

Gør Superligaen sjovere!

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 8. runde

FT

FCM

2 - 0

DZA

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce