2026-08-04 21:54:44

Vinicius om Mourinhos ønsker: Jeg skal være glad og positiv

Trods tiltagende rygter om et skifte til Arsenal gav Vinicius Junior efter tirsdagens træningspas en vurdering af både sig selv og klubbens tilbagevendte manager José Mourinho.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FER

1 - 2

REA

Det var en mindre historie i sig selv, at Vinicius Junior tirsdag tog del i Real Madrids anden dag af pre-season.

Den brasilianske VM-topscorer har været rygtet temmelig kraftigt til Arsenal, da den 26-årige offensivspiller blot har et år tilbage af sin kontrakt med kongekluben.

Det til trods talte Vinicius Junior med klubbens egen fankanal efter træning:

- Det er gået rigtig godt. Jeg er ved at lære den nye træner og de nye holdkammerater at kende, samtidig med at vi træner virkelig hårdt, sagde Vinícius til Real Madrid TV uden nogen kommentarer om et muligt skifte.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Vinicius om Mourinhos ønsker: Jeg skal være glad og positiv
Foto: Vincent Carchietta/Reuters/Ritzau Scanpix

Han fortsatte med at kommentere på nyankomne Jose Mourinho på trænerbænken:

- Mourinho ønsker, at jeg skal være den, jeg altid har været: glad, positiv og spille mit eget spil.

- Det var en god træning, og vi var alle helt færdige bagefter, men nu handler det om at restituere frem mod i morgen. Sådan er en opstart, og vi skal være klar.

Podcast Cover

Bombe: FCM smadrer Superligaens transferrekord

Hattrick | Afsnit 10

FC Midtjylland smadrer Superligaens transferrekord med David Martinez, der bliver den dyreste spiller i ligaens historie. Det kan Bold afsløre.

Læs mere
-13:31

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FER

1 - 2

REA

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce