2025-10-13 15:10:54

FCM præsenterer underskud på 40 mio. kr.

FC Midtjylland kommer ud af regnskabsåret 2024/25 med et underskud på 40 millioner kroner. Klubben forventer at gå i nul i det næste regnskabsår. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 12. runde

FT

FCM

5 - 1

VB

FC Midtjylland har mandag præsenteret årsregnskab for 2024/25.

Klubben kommer ud af regnskabsåret med et minus på 40 millioner kroner efter skat.

Sidste regnskabsår havde FCM et underskud på på 55,3 millioner kroner efter skat.

FC Midtjylland forklarer det store underskud med, at klubben har prioriteret at fastholde nøglespillere og styrke førsteholdstruppen, samtidig med at klubbens kommercielle forretning fortsætter den positive udvikling.

- Vi har truffet nogle klare valg for at give holdet de bedste forudsætninger for at lykkes både i Superligaen og i Europa. 

- Det betyder, at vi på kort sigt udskyder indtægter fra transfermarkedet, men vi står samtidig stærkere end nogensinde i forhold til fremtidig værdi - både sportsligt og økonomisk. Europæisk kontinuitet er et stærkt bevis på, at vores investeringer betaler sig - både på banen og i klubbens langsigtede værdi, siger bestyrelsesformand Claus Steinlein til klubbens hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCM præsenterer underskud på 40 mio. kr.
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Bold kunne i løbet af sommerens transfervindue blandt andet fortælle, at FC Midtjylland havde afvist et bud på Franculino fra Bayern München

Bold løfter sløret for konstruktionen i buddet her.

FC Midtjylland oplyser videre, at klubben i omtalte regnskabsår har fortsat sin kommercielle udvikling og oplevet en vækst i blandt andet sponsorindtægter.

FC Midtjylland har i perioden rundet en samlet kommerciel omsætning på over 100 millioner kroner, lyder det.

I det netop afsluttede regnskabsår indgår flere salg, heriblandt Emiliano Martínez til Palmerias og Jan Kuchta til Sparta Prag, mens salgene af Oliver Sørensen til Parma og Adam Buksa til Udinese samt tilgangene af Martin Erlic og Philip Billing først effektueres i næste regnskabsår.

FC Midtjylland oplyser, at klubben forventer at gå i nul i det næste regnskabsår. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 12. runde

FT

FCM

5 - 1

VB

Annonce

38 kommentarer

Se kommentarer
Annonce