FC Midtjylland har mandag sikret sig den brasilianske venstreback Ailton, som kommer til klubben på en halvårig aftale fra Stuttgart.
På Heden skal Ailton kæmpe med Paulinho om pladsen på venstreback, og sportschef Svend Graversen glæder sig over mandagens anden tilgang, som Graversen kalder et etableret navn.
- Ailton er en rigtig spændende spiller og har jo senest spillet Europa League i Qarabag. Det er et etableret navn, vi har hentet ind på en korttidskontrakt. Det er en god mulighed for at se hinanden an, fortæller Svend Graversen og fortæller om tilgangen:
– Han har nogle åbenlyse spidskompetencer i det offensive spil med sine indlæg og hovedstød på standarder. Der er ingen tvivl om, at han kommer med en god pakke, som vi glæder os til at se blive foldet ud.
FCM udlejede for nylig talentet Nikolas Dyhr til AC Horsens, og derfor var der brug for endnu en venstreback i truppen.
- Vi har valgt at prioritere, at Dyhr får maksimal spilletid i Horsens med hans udlejning. Det er afgørende for hans udvikling, og i den forbindelse har det været vigtigt for os at finde opbakning på venstre back. Der venter et kompakt forår, hvor det er essentielt at have en bred trup.
25-årige Ailton var i sidste sæson udlejet til Qarabag. I denne sæson har han været i Stuttgart, men det er ikke blevet til kampe.
— FC Midtjylland (@fcmidtjylland) February 1, 2021

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Midtjylland
3F Superliga




































