3F Superliga -FCM-træner føler med skurken Helenius
2018-12-08 09:08:15
Foto: Getty Images

FCM-træner føler med skurken Helenius

FC Midtjylland-træner Kenneth Andersen kan godt sætte sig ind i Nicklas Helenius' situation ved straffesparket, hvor angriberen måtte vente lang tid på at sparke.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 19. runde

FT

FCM

3 - 0

OB

23'
10
Alexander Scholz
Mål
38'
20
Jakob Poulsen
Mål på straffe
54'
20
Nicklas Helenius
Brændt straffe
89'
30
Joel Andersson
Mål
90'
30
Rasmus Nicolaisen
To gule kort

FC Midtjylland hentede fredag en 3-0-sejr over formstærke OB, selvom fynboerne undervejs brændte et straffespark.

Nicklas Helenius var synderen - men han måtte også vente flere minutter på at sparke, da der var røg på banen. FCM-træner Kenneth Andersen kan godt sætte sig ind i situationen.

- Det er dommerens skøn, det ved jeg simpelthen ikke. Men hvis jeg skal sætte mig i Helenius' sko, er der vel ikke noget værre som straffesparksskytte end at skulle vente alt for længe på at sparke, siger Kenneth Andersen og tilføjer om kampen:

- Jeg er meget tilfreds, især med vores første halvleg. Udover en lidt vaklende start kom vi rigtig godt ind i det og kontrollerede første halvleg. Vi skabte de chancer, vi gerne ville.

- Det var ikke et nemt hold at være oppe imod, især med den periode de har været inde i. I anden halvleg gik de højere op og trykkede, men trods det kontrollerede vi det fint nok.

- Derudover er det rigtig flot, at Jesper (Hansen, red.) holdt os inde i kampen, for det kunne have været noget andet, hvis de havde reduceret til 2-1.

Ros til nye folk
Rasmus Nicolaisen og Mayron George var med fra start for FC Midtjylland fredag, og dem var Kenneth Andersen fint tilfreds med - også selvom førstnævnte modtog marchordre kort før tid.

- Som Rasmus selv sagde, da han gik ud: 'Det var lidt dumt', men ellers synes jeg, han slap rigtig fint fra det.

- Det, synes jeg også, at George gjorde, for det er svært at skabe chancer mod dem, og de har ikke lukket mange mål ind.

FC Midtjylland indtager med sejren førstepladsen i Superligaen.

Kasper Clausen / sara@bold.dk

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 19. runde

FT

FCM

3 - 0

OB

23'
10
Alexander Scholz
Mål
38'
20
Jakob Poulsen
Mål på straffe
54'
20
Nicklas Helenius
Brændt straffe
89'
30
Joel Andersson
Mål
90'
30
Rasmus Nicolaisen
To gule kort
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce