FC Nordsjælland meddeler mandag, at klubben har sikret sig en ny aftale med cheftræner Flemming Pedersen, så parterne nu har en aftale, der løber til 2026.
Flemming Pedersen har været en del af FC Nordsjælland siden 2006 med undtagelse af to ophold i Mainz og Brentford, men det var først i marts 2019, at han blev cheftræner i klubben, da han overtog fra Kasper Hjulmand.
Siden har han stået i spidsen for 85 kampe med et pointsnit på 1,27 ifølge Transfermarkt.
Bestyrelsesformand Jan Laursen glæder sig over den nye aftale.
- Flemming er en fantastisk person både som fodboldmand og som menneske. Hans passion for spillet, for de unge mennesker og for klubben er uovertruffen, og han har altid haft både sit hjerte og sin sjæl med i alt, han har været en del af i vores klub, siger Jan Laursen i en pressemeddelelse og tilføjer:
- Han brænder for ungdommen, han brænder for udviklingen, og meget af den positive udvikling, som FC Nordsjælland har været igennem over de seneste 15 år, har hans tydelige fingeraftryk på sig.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Flemming byder ind med stor værdi uanset, hvilken position og hvilket ansvar, han har indtaget i FCN, og vi glæder os over, at kærligheden stadig er gengældt, og at han ser sig selv som en vigtig del af vores fortsatte rejse.
Flemming Pedersen har tidligere været ITU-træner, A+-træner, first team coach og teknisk direktør i klubben.
FCN spiller mandag aften mod OB i fjerde runde af Superligaen.
— FC Nordsjælland 🐯 (@FCNordsjaelland) August 9, 2021

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Nordsjælland
3F Superliga
























