Oliver Feldballe forlod FC Fredericia, da hans kontrakt løb ud efter sidste sæson - og forleden blev det offentliggjort, at han fremover skal gøre sig i 2. division hos barndomsklubben Marienlyst.
Men der var også bud efter ham fra højere niveau.
- Jeg fik tilbud fra et par superliga-klubber for et par måneder siden. Dem takkede jeg nej til, efter at have tænkt mig grundigt om. Jeg var ikke sikker på, om fodbold skulle blive ved med at være så stor en del af mit liv, siger Oliver Feldballe til Fredericia Dagblad.
Oliver Feldballe har tidligere spillet Superliga i både OB og Randers, men har nu besluttet sig for at skrue ned for at få mere tid til sine studier.
- Nogle af dem, jeg har snakket med, er da også blevet overrasket. Og det har ikke været nogen nem beslutning. Jeg følte, at jeg stod ved en skillevej, hvor jeg skulle vælge det ene eller det andet, siger Oliver Feldballe.
Oliver Feldballe nåede at være i FC Fredericia i to år.


Marienlyst
FC Fredericia
CampoBet 2. division

























