2. Division -Fem forsvarsspillere forlænger i Dalum
Foto: Dalum IF
2018-06-24 19:21:42
Foto: Dalum IF

Fem forsvarsspillere forlænger i Dalum

Dalum IF overlevede i 2. division, og nu har klubben forlænget aftalerne med hele fem forsvarsspillere. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Efter en nervepirrende afslutning på 2. divisions nedrykningsspil kunne Dalum-spillerne strække armene i vejret.

Den fynske klub havde nemlig sikret sig overlevelse i 2. division med en udesejr i Odder, og nu er der mere godt nyt for klubben. 

Dalum skriver nemlig på egen hjemmeside, at hele fem forsvarsspillere har forlænget aftalen med klubben. Det drejer sig om rutinerede Rune Corfitzen og Mikkel Kjær Andersen samt unge Jonas Eigaard Andersen, Mathias Schilling og Balder Berg Adelgaard. 

Dalums sportschef, Michael 'Pep' Jørgensen er glad for forlængelsen med de fem forsvarsspillere. 

- Det har været vigtigt for os at holde forsvarskæden intakt med de spillere som har bidraget med meget i forårssæsonen. Rune Corfitzen og Kjær har bidraget med deres rutine, mens de tre unge Jonas Eigaard, Balder Adelgaard og Mathias Schilling alle har udviklet sig meget positivt og fået mange divisionsminutter i benene, siger han til klubbens hjemmeside. 

Dalum oplyser ikke, hvor lange aftalerne for de fem spillere er.

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce