CV'et tæller over 20 A-landskampe for Sverige, men det bliver sandsynligvis ikke til flere for Filip Helander.
Den tidligere OB-forsvarer har slet ikke været inde i varmen under Jon Dahl Tomassons ledelse af det svenske landshold.
Derfor regner han ikke med flere kampe i nationaldragten. Det fortæller han til Fotboll Direkt.
- Jeg tror, det er slut for mig på landsholdet, det er jeg ret sikker på. Han (Jon Dahl Tomasson, red.) har taget mange nye spillere ind, der er ikke så mange tilbage fra min tid.
- Så ja, jeg tror, det er slut, selvom jeg personligt ville synes, det var rigtig sjovt at være med igen, udtaler Filip Helander.
32-årige Filip Helander er i øjeblikket udlejet fra Omonia Nicosia til BK Häcken i hjemlandet.

VM Morgenbriefing: Norge er ude og Argentina gjorde det igen
Hattrick | Afsnit 146Semifinalerne ved VM er nu på plads. Vi ser tilbage på Norges dramatiske exit mod England, endnu et argentinsk comeback og et semifinalebrag mellem England og Argentina.
Læs mere

Sverige
VM kval. UEFA




































