2024-06-17 21:53:05

Fischer stopper i Young Boys FD efter overlevelse

Alexander Fischer formåede at redde Young Boys FD i 3. division, og nu stopper han så som cheftræner for klubben.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - 1. runde

FT

BEL

0 - 1

SVK

Alexander Fischer formåede at blive redningsmanden for Young Boys FD, da klubben sikrede sig endnu en sæson i 3. division.

Men nu siger cheftræneren stop trods kun et halvt år i klubben.

- Jeg har valgt at sige tak efter det her halve år. Jeg har været rigtig glad for min tid her og haft et spændende forår, hvor der hele vejen har været noget på spil. Jeg er en god erfaring rigere. siger Alexander Fischer til Midtjyllands Avis ifølge klubbens hjemmeside.

Young Boys FD sluttede lige over nedrykningsstregen i 3. division, hvor man havde et enkelt point ned til Vejgaard. Det kom i hus i sidste runde, hvor Fischer og co. spillede 1-1 mod Vanløse.

37-årige Alexander Fischer blev ansat i januar på en aftale frem til sommer.

Han nåede at stå i spidsen for Young Boys FD i 16 kampe, hvor det blev til seks sejre, fire uafgjorte og seks nederlag.

Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - 1. runde

FT

BEL

0 - 1

SVK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce