2025-11-24 12:17:00

Fredericia har lukket 40 mål ind: Værste siden 2000

- 40 er alt for mange mål. Lukker man så mange mål ind, så vinder man ikke nogen kampe, siger Felix Winther.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Farum
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 16. runde

FT

FCN

5 - 0

FCF

4'
10
Justin Janssen
Mål
17'
20
Levy Nene
Mål
70'
30
Levy Nene
Mål
76'
40
Justin Janssen
Mål
81'
50
Runar Robinsønn Norheim
Mål

Det er ikke set værre i 25 år.

Fredericia har lukket hele 40 mål ind i de første 16 runder af Superligaen, hvilket er det dårligste facit, siden Sønderjyske i år 2000 havde indkasseret 46 gange efter 16 kampe. 

Det viser tal fra Superstats.

Knap så overraskende har de mange indkasserede mål også betydet, at Fredericia ikke har haft den store pointhøst på det seneste. 

De seneneste ti kampe har blot kastet ét point af sig, og Fredericias midtbanespiller Felix Winther mener simpelthen ikke, at oprykkerne i øjeblikket leverer på et niveau, der er højt nok til at hente point:

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Fredericia har lukket 40 mål ind: Værste siden 2000
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

- 40 er alt for mange mål. Lukker man så mange mål ind, så vinder man ikke nogen kampe. 

- Vi giver alt for mange chancer væk, og her mod Nordsjælland bliver vi udspillet. Der er nogle ting, der skal arbejdes på, siger Winther til Bold efter søndagens 0-5-nederlag til FCN.

Fredericia-midten fortsætter:

- Det er en skodfølelse, og vi er nødt til at kigge indad. Der er ikke andre end os selv, der kan løfte det her. Vi leverer ikke godt nok til at få point i Superligaen lige nu, siger Winther.

Fredericia er ikke ene om at have lukket 40 mål ind på 16 kampe i Superligaen i dette årtusind. 

Det samme var tilfældet for Silkeborg i 2019 samt Vejle i 2021, 2006 og 2001. 

Lukker OB fire mål ind mod Randers mandag aften, bliver fynboerne også en del af den statisik, da de inden opgøret har indkasseret 36 gange på 15 kampe. 

Rekorden for flest indkasserede mål efter 16 runder er Sønderjyskes mandskab fra 2000/2001-sæsonen indehaver af. 

46 gange havde de hevet bolden ud af eget net efter 16 runder. 

Podcast Cover

Få Braithwaite hjem til Superligaen

Ugens Suppe | Afsnit 3

Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem. 

Læs mere
-52:54

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 16. runde

FT

FCN

5 - 0

FCF

4'
10
Justin Janssen
Mål
17'
20
Levy Nene
Mål
70'
30
Levy Nene
Mål
76'
40
Justin Janssen
Mål
81'
50
Runar Robinsønn Norheim
Mål
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce