Der gik mindre end to timer, før billetterne til udebaneafsnittet til kampen den 5. oktober mellem FC Fredericia og Brøndby på Monjasa Park var revet væk.
Udeholdets blågule fans har fået tildelt 1250 billetter, hvilket er en reduceret tilskuerkapacitet sammenlignet med Superligaens tredje runde mod FC København.
Her fik FCK tildelt 2000 billetter til deres fans, hvorefter fredericianerne blev kritiseret af FCK-fans for manglende plads i udebaneafsnittet og dårligt udsyn.
Fredericias direktør, Stig Pedersen, fortæller, at klubben har foretaget en evaluering, hvor man er nået frem til at sænke tilskuerkapaciteten.
- Vi ønsker selvfølgelig ikke en gentagelse af FCK-kampen, så vi er gået lidt ud med et mindre antal i første omgang. For det første har det ikke noget med Brøndby at gøre overhovedet.
- Vi har for noget tid siden besluttet, hvor meget vi egentlig skal lukke ind. Det er i princippet kun Brøndby og FCK, hvor der kommer rigtig mange – de andre ligger omkring 1000, fortæller Stig Pedersen til Bold og uddyber:
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi havde en forventning om, at der ville blive udsolgt. Nu prøver vi det af, og så ser vi, hvordan det kommer til at gå. Jeg tror, der var omkring 1000 fra Vejle, og der var i hvert fald mere plads – god plads, synes jeg faktisk. I princippet kan vi jo, hvis vi vil, åbne noget mere. Men det kan også være, vi åbner op for vores egne. Vi skal lige finde ud af, hvor hurtigt det går.

Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Men nu er realiteten en anden for Superliga-oprykkerne.
- Vi vil gerne have Brøndby-tilhængere, men vi vil også gerne have Fredericia-tilhængere. Brøndby har egentlig fået det til rådighed, som de skal have. Det handler bare lidt om, at vi skal se, hvordan det kommer til at gå med billetsalget i forhold til vores hjemmebane, siger direktøren.
- Det er først og fremmest vigtigst for os, at alle får en oplevelse, hvor de står godt og kan se godt. Og så har vi revurderet, om vi rent faktisk synes, vi skal lukke 3000 udebanefans ind. Man kan sige, at der er noget økonomi i det, men det skal vi ikke nødvendigvis gøre.
- Vores udebaneafsnit, som kan tage op imod en kapacitet på de 3000, kan vi vælge at sanktionere på en anden måde, så der rent faktisk også kan stå nogen fra Fredericia på den modsatte side i bagenden. Det går vi lidt og overvejer, hvad vi skal gøre ved det.
Udvidelse af afsnittet?
Ifølge Bolds oplysninger har Divisionsforeningen foretaget flere sikkerhedstilsyn på Monjasa Park, hvor stadionet er blevet godkendt til kapacitetsudvidelsen, og hvor udebaneafsnittet er godkendt til at rumme 3000 tilskuere.
Kravet fra Divisionsforeningen er, at Superliga-hold skal kunne lukke minimum 1000 udebanefans ind til kampene.
Dermed overholder FC Fredericia også kravet fra DBU, når 1250 Brøndby-fans kommer på besøg den 5. oktober.
- Monjasa Park er godkendt og bevilliget til 10.000, og det er jo myndighederne, der gør det. Det er ud fra de kvadratmeter, der er til rådighed på de fire tribuner – ståpladser og siddepladser.
- Noget andet er så, hvad virkelighedens verden er, når folk kommer med bannere, flag og fylder måske mere. Der er forskel på estimering og så, hvor mange der rent faktisk kan stå der og have godt udsyn, understreger Stig Pedersen til Bold.
- Vi kan ikke styre, hvordan folk stiller sig, og derfor bliver vi nødt til at sætte antallet ned – og så må vi se, hvad der sker. Det bliver vi nødt til at teste gang på gang.
- Hvis der kommer et afsnit, hvor det giver mening at sælge noget mere, så kan vi godt gøre det. Det vil jeg ikke afvise – men lige nu skal man ikke regne med mere. Jeg er sikker på, at vi rammer rigtigt med de 1250 udebanefans.
FC Fredericia er færdig med stadionbyggeriet i den såkaldte første etape. Klubben planlægger at udvide stadionet yderligere i anden etape, som forventes at stå færdig i sommeren 2028.
Anden etape indebærer blandt andet, at hele stadionet skal omkranses af et hegn eller en væg, der når op til tribunetagets underside. Derudover skal der være otte lægter på hver endetribune.
Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Brøndbys officielle fanklub – Brøndby Support – om efterspørgslen på billetterne til kampen mod FC Fredericia.

VM Morgenbriefing: Norge er ude og Argentina gjorde det igen
Hattrick | Afsnit 146Semifinalerne ved VM er nu på plads. Vi ser tilbage på Norges dramatiske exit mod England, endnu et argentinsk comeback og et semifinalebrag mellem England og Argentina.
Læs mere
FC Fredericia
3F Superliga

































