


Frem måtte onsdag aften se sig slået ud af pokalturneringen af Brøndby på et pakket Valby Idrætspark. Efter nederlaget på 2-1 var Frem-anfører Christian Stokholm fint tilfreds med indsatsen.
- Det var pisse sjovt. Vi havde stor ære af kampen og det sagde flere af Brøndby-spillerne også til os efter kampen. Vi gav den gas. Det kunne man godt vænne sig til, siger han til bold.dk.
- Vi stod højt og de ville gerne ud og løbe med os, men boldene lå der ikke helt og så samlede vores keeper den bare op. Det føltes rigtig godt, vi stod tæt i kæderne, så de ikke kunne få spillet den mellem os og finde Mukhtar og Corlu. Det lykkedes langt hen ad vejen.
Midtstopperen fortæller videre, at Brøndby-holdet ikke helt kom med det ekstreme pres, han havde forventet.
- Jeg regnede med det ekstreme pres, som de praktiserer i Superligaen. Men de virkede lidt tilbageholdende. Jeg tror de blev lidt overraskede over at vi tog det som en hvilken som helst anden kamp, greb det an som vi plejer at gøre og prøvede at presse dem.
Forskellen på de to hold blev på dagen illustreret ved Brøndbys indskiftning af Superliga-topscorer Teemu Pukki, som kom ind og afgjorde kampen til gæsternes fordel.
- Det er forskellen, at de kan sætte Teemu Pukki ind. Så rykkede han lige i bagrummet og prikkede den ind. Der er flere fra vores hold, der har været på arbejde i dag (i går, red.).
Christian Stokholm ved også godt, at kampen mod Brøndby var en god scene at vise sig frem på, fortæller han.
- Jeg er stadig ung. Jeg er 24 år og drømmer stadig om meget mere. Jeg er godt klar over, at præsterer man i en kamp som i dag (i går, red.), skal der nok være nogen der kigger. Så gælder det bare om at følge trop i ligaen. Det bliver det store spørgsmål, om vi kan gå fra 6000 her til 300 på lægterne i Holbæk. Men jeg er sikker på, at hvis vi bare kommer med halvdelen af det vi gør i dag, så vinder vi også i weekenden.
- Men helt sikkert. Jeg drømmer stadig om at leve af fodbold og tror også på, at det nok skal komme.
Christian Stokholm var i Brøndby i en del af sin ungdomstid, men er altså nu kaptajn i Frem.
bold@bold.dk


Brøndby IF
BK Frem
Oddset Pokalen
































