Fremad Amager har været særdeles aktive i transfervinduet, og mandag kort før deadline kan klubben præsentere endnu en forstærkning.
1. divisionsklubben henter således Mikkel Basse frem til sommeren 2022.
Tilføjelsen kommer, efter Fremad Amager tidligere på dagen hentede Mads Aaquist i Viborg, og dermed har klubben hentet endnu en midtbanespiller.
- Med de her to tilføjelser til midtbanen, står vi rigtig stærkt med fem dygtige spillere til de tre positioner, siger sportschef Jacob 'Gaxe' Gregersen.
- Mikkel har fodboldopvæksten i de danske elite-rækker, og har mange kampe bag sig i 1. Division. Hans pasningsfod og overblik giver et boost til den nuværende sammensætning, og han ved, hvad han går ind til med den her udfordring.
- Miljøet vi er ved at skabe, skal udstråle konkurrence på pladserne, og der skal kæmpes for spilleminutter i trøjen.
- Med vores tilføjelser i dette transfervindue har vi prioriteret at størstedelen har et kendskab til niveauet i rækken og alle vil kæmpe ekstremt hårdt for hinanden.
25-årige Basse har en fortid i FC Helsingør, FC Roskilde, Vendsyssel og senest FC Fredericia.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC Fredericia
Fremad Amager
Betinia Liga

































