Tilbage i juni mistede Fremad Amager kontrakttilladelsen og måtte derfor ikke indgå nye kontrakter med spillere.
Fremad Amager fik i august sidste år dispensation i 12 måneder til at indgå kontrakter efter at have mistet den på grund af økonomiske problemer, blandt andet udestående gæld.
Nu har klubben skrevet på deres hjemmeside, at kontrakttilladelsen er tilbage efter en ny dispensation.
- Vi har i de sidste mange uger haft løbende dialog med Divisionsforeningen, og det har nu resulteret i, at Fremad Amager Elite igen har fået lov til at skrive kontrakter, skriver Fremad Amager.
- Ligesom sidste år er det på en dispensation, der gælder frem til 30. juni 2026. Der er fra Divisionsforeningens side indlagt en lønramme som vi skal holde os indenfor og vi vil løbende være i dialog med Divisionsforeningen for at sikre, at vi lever op til det aftalte.
Det fremgår endnu ikke på Divisionsforeningens hjemmeside, at Amager har fået dispensation igen til at skrive kontrakter.
Bold har tidligere beskrevet, hvordan lønnen flere gange har været forsinket i Fremad Amager, ligesom klubben længe har haft massive økonomiske problemer.
Læs mere om det her.


Fremad Amager
CampoBet 2. division


































