




Eintracht Frankfurt er inde i en dårlig periode.
Fredag tabte Oscar Højlund og co. med 2-3 til Dortmund, og det betyder, at Frankfurt ikke har vundet siden d. 11. april.
Ifølge de tyske medier peger alt i retning af et sommer-exit for Frankurt-træner Albert Riera, der ikke har levet op til forventningerne.
Spanieren efterspørger dog mere tid.
- Hvad skal jeg sige? Tid er nøglen til livet. Så hvis jeg får tiden, vil jeg være i stand til at fortsætte med at forbedre denne trup, fordi jeg ved, hvordan man gør det.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hvis jeg ikke får tiden, kan jeg kun forsøge at få det bedste ud af os alle i hver eneste kamp.
- Vi kom til Dortmund for at få point, men vi nåede ikke vores mål, siger han ifølge Bulinews.
Eintracht Frankfurt indtager ottendepladsen i Bundesligaen. Riera har ifølge Transfermarkt et pointsnit på 1,23 i Frankfurt.
Den angiveligt fyringstruede spanier kan ifølge Sky Sports blive erstattes af den tidligere Brøndby-assistent Matthias Jaissle. Læs mere her.

Nørgaard færdig i rødt og hvidt
Hattrick | Afsnit 80Christian Nørgaard stopper på det danske landshold efter 41 kampe i rødt og hvidt.
Læs mere

Eintracht Frankfurt
Bundesliga


































