2025-11-07 13:31:21

Gabriel Pereira frikendt for tumult: Fodboldforbund anker

Gabriel Pereira havde netop modtaget en karantæne fra det portugisiske fodboldforbund, da han skiftede til FCK i 2024. Brasilianeren er nu blevet frikendt af den portugisiske sportsdomstol, men fodboldforbundet har valgt at anke sagen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 15. runde

FT

VB

2 - 0

FCK

Gabriel Pereira er blevet frikendt for en sag tilbage i 2024.

Det oplyser FC København på deres hjemmeside.

Sagen stammer tilbage fra 2023/24-sæsonens sidste kamp mellem Gil Vicente og Estrela da Amadora i Portugal, hvor den brasilianske spiller var involveret i tumult.

Her modtog han en karantæne på 60 dage fra det portugisiske fodboldforbund, som stikkede karantæner ud til flere aktører i forbindelse med tumulten.

DBU tolkede FIFA's regler på området således, at stopperens karantæne ville overføres til danske turneringer.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Gabriel Pereira frikendt for tumult: Fodboldforbund anker
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Gil Vicente, Gabriel Pereiras gamle klub, valgte dog at appellere, og efter 15 måneder har den portugisiske sportsdomstol nået frem til en konklusion.

Gabriel Pereira er blevet frikendt.

Det er dog ikke en sag, der har nået sin afslutning endnu.

Det portugisiske fodboldforbund har nemlig anket sagen til den civile appelinstans med kompetence til at behandle administrative afgørelser i Portugal.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Norge ror videre - nu venter England

Hattrick | Afsnit 136

Norge bliver ved med at skrive VM-historie. Erling Haaland scorer to gange, Brasilien er ude, og nu venter en kvartfinale mod England efter englændernes dramatiske sejr over Mexico.

Læs mere
-8:55

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 15. runde

FT

VB

2 - 0

FCK

Annonce

9 kommentarer

Se kommentarer
Annonce