Serie A -Galliani: Vi sagde nej til Del Piero og Ronaldo
2020-04-13 17:24:02
Foto: Getty Images

Galliani: Vi sagde nej til Del Piero og Ronaldo

Den tidligere Milan-boss Adriano Galliani fortryder, at han sagde nej til Alessandro Del Piero og Cristiano Ronaldo.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Adriano Galliani var i mere end 30 år AC Milans daglige leder i tiden med Silvio Berlusconi som klubejer og præsident.

Galliani var med til at vinde otte mesterskaber og fem europæiske mesterskabstitler og var med til bringe en lang stribe store spillere til klubben.

Men han missede også et par stykker, erkender han.

- Vi forsøgte at hente Del Piero, inden han tog til Juventus, og han er én af to spillere, som jeg fortryder mest, at jeg ikke fik hentet..

- Padova tilbød os ham, men de ville have 20 millioner kroner, og det var en meget stor sum for så ung en spiller, og vi var ikke overbeviste, siger Galliani til Sky Sport Italia.

- Det samme gælder for Cristiano Ronaldo. Han var 16 år og spillede i Sporting, og de ville have 60-65 millioner kroner.

Del Piero skiftede som 17-årig fra Padova til Juventus i 1993, og Cristiano Ronaldo skiftede fra Sporting til Manchester United som 18-årig i 2003.

United endte med at betale mere end 100 millioner kroner for portugiseren.

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce