For godt et år siden spillede 21-årige Morten Beck med, da U21-landsholdet ude slog Ukraine 3-1 i en testkamp. CV’et talte desuden 41 Superliga-kampe for SønderjyskE, men så ramte alsidige Beck er svær periode som lejesvend i AC Horsens.
Spilletiden var nærmest ikke-eksisterende under Bo Henriksen og ved indgangen til 2016 var Beck pludselig klubløs efter både SønderjyskE og AC Horsens havde sendt ham videre.
Først i slutningen af marts 2016 kom Beck tilbage på banen, da han skrev et år med islandske KR, og det har vist sig som en ganske fin idé. Beck har spillet fast som højreback og er blevet kåret til årets spiller i klubben af trænerne og bestyrelsen.
- Morten har taget nogle enorme skridt, siden han kom herop. Han er kommet på årets hold i ligaen og er fortjent blevet årets spiller i klubben. Han er en god historie. Vi kunne godt mærke, at han var lidt ramt, da han kom hertil, men siden har han bare arbejdet stenhårdt, og det har resulteret i et par kæmpe skridt fra ham i løbet af året. Og det har han nu fået fortjent kredit for.
- Vi er et meget boldbesiddende hold, så han har som højreback haft gode muligheder for at komme med frem, og han har blandt andet lavet en seks-syv assist og været en vigtig, vigtig mand for vores offensive spil, siger KR-assistent Henrik Bødker til bold.dk.
Becks kontrakt med KR er udløbet, og endnu er det uvist, om han bliver i klubben. Ligesom det er med landsmanden Bødker.
- Min kontrakt løber ud, men vi er begyndt at snakke sammen. Det har været usikkert, hvad der skulle ske, fordi vi ikke vidste, om vi ville komme med i Europa eller ej. Det lykkedes heldigvis, og det betyder nok, at vi får lettere ved at blive enige, siger Bødker.
KR har haft hele seks danskere spillere i sin trup i denne sæson og flere har dem har ligesom Beck og Bødker udløb nu.
mikael@bold.dk


KR Reykjavik
Besta Deildin































