Den kun 26-årige Jens Gjesing har fået den triste diagnose; fodboldinvalid. Den nuværende Hobro-spiller har tre gange revet korsbåndet i sit ene knæ over, og nu mener lægerne ikke længere, at han er egnet til topfodbold.
- Det er kæmpeslag for Jens. Han er selvfølgelig meget ked af det, og det er vi faktisk alle i klubben. Det har naturligvis rystet Jens og alle os andre, for Jens er en kanon gut, som har gjort stort indtryk. Han er altid fyldt med godt humør og er en outstanding fodboldspiller på vores niveau, men desværre skulle det ikke være, siger Hobros sportschef Jens Hammer Sørensen til bold.dk og tilføjer:
- Vi er sammen med Jens gået i gang med at søge erstatning, og vi vil gøre meget for at hjælpe ham videre i sit liv uden for fodbolden.
Gjesing spillede 14 år i AGF, inden han sidste sommer skiftede til Hobro.
mikael@bold.dk


Hobro
Betinia Liga































