Ringkøbing spillede sig lørdag eftermiddag op på fjerdepladsen i 2. divisions gruppe 1, da det blev til en smal 2-1-sejr over Brabrand.
RIF-stopperen Anders Vestergaard Larsen erkender, at det holdt hårdt og at Ringkøbing blev trykket langt tilbage af Brabrand i første halvleg.
- Jeg kunne godt mærke, at der var pres på os i store dele af kampe. I første halvleg står vi for lavt i vores 3-5-2, men det bliver bedre, da vi skiftede til 4-4-2, siger Anders Vestergaard Larsen til klubbens Facebook-side.
Forsvarsspilleren er meget tilfreds med måden, som Ringkøbing kæmpede sejren hjem, men spillet var ikke noget at skrive hjem om, siger han.
- Vi kæmper som vilde dyr på banen, og det er det, der gør, at vi vinder i dag. Spillet behøver vi ikke snakke så meget om, siger forsvarspilleren med et smil på læben.
Anders Vestergaard Larsen har spillet alle ti 2. divisionskampe for Ringkøbing i denne sæson og har bidraget med to scoringer.


Ringkøbing
CampoBet 2. division
































