Sydbank Pokalen -Græsrødderne-profil: Nede på alle parametre
Foto: Anders Jensen
2020-10-09 12:00:02
Foto: Anders Jensen

Græsrødderne-profil: Nede på alle parametre

Klaus Lykke siger, at FC Græsrødderne prøvede at give FC Nordsjælland modstand, men han erkender også, at Superliga-holdet var klasser bedre.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - 2. runde

FT

GRÆ

1 - 5

FCN

12'
01
Oliver Antman
Mål
20'
02
Mikkel Rygaard
Mål på straffe
37'
12
Mark Leth Pedersen
Mål
45'
13
Emeka Nnamani
Mål
53'
14
Joachim Rothmann
Mål
76'
15
Isaac Atanga
Mål

Artiklen er bragt i samarbejde med LigaBold.dk. 

Gentofte Sportspark (LigaBold.dk): FC Græsrødderne skulle på en stor pokalopgave torsdag eftermiddag, da FC Nordsjælland gæstede Gentofte Sportspark i anden runde af Sydbank Pokalen.

FC Nordsjælland kom foran med 2-0 efter 20 minutter, men klubben med de mange tidligere Superliga-profiler kom igen og scorede til 1-2 efter 37 minutter. Herefter stod der FC Nordsjælland på det meste, som endte med at vinde 5-1.

Den tidligere AB- og Helsingør-spiller Klaus Lykke siger til LigaBold.dk, at FC Nordsjælland gjorde det meget vanskeligt for FC Græsrødderne at gøre noget offensivt. Trods 1-5-nederlag var kampen dog en god oplevelse, mener Lykke.

- Jeg synes faktisk, at det var en sjov kamp at spille taget i betragtning af, at vi ikke havde bolden særligt meget. Vi kunne ikke komme til så meget offensivt, som vi ønskede. Vi mødte bare et hold, der var klasser bedre end os. 

- Det vidste vi også godt. De var hurtigere og i langt bedre form. Vi var nede på alle parametre, men vi prøvede at gøre det til en kamp, siger Klaus Lykke til LigaBold.dk.

Det var vigtig for FC Græsrødderne at gøre kampen så underholdende som muligt. Derfor havde mandskabet ingen planer om at pakke sig.

- Vi aftalte egentlig, at vi ikke skulle stille os ned i feltet med det samme. Det er ikke det, som vi spiller fodbold for på det her niveau. Vi er her for at hygge os. Nordsjælland gjorde så, at vi ikke kunne spille så meget fodbold. 

- Vi ville ikke pakke os, selvom vi gerne ville holde et spændende resultat, men jeg synes, at vi fik kæmpet godt og gav alt, hvad vi havde. Jeg tror ikke engang, at resultatet er misvisende. De kunne godt have scoret et par stykker mere, men det var egentlig, hvad vi havde, som vi præsterede i kampen.

For Græsrødderne er det normalt kendetegnene, at holdet taber pusten undervejs i kampen, da fodboldformen ikke er, som den var for ti år siden. I pokalopgøret synes Lykke, at det blev gået ekstra til den.

- Jeg synes egentlig, at der var en rigtig god indstilling hos folk, og folk kæmpede måske lidt mere i denne kamp, end de ville gøre i Københavnsserien. 

- Det var også lidt sjovere i denne kamp, da der var flere tilskuere. Vi ville gerne se, hvor langt vores niveau var fra de allerbedste, og folk gav den gas. 5-1 er faktisk et okay resultat, selvom det måske lyder lidt åndssvagt.

Rart med en pind

Græsrødderne kom også på måltavlen i opgøret, da Mark Leth Pedersen headede en smule spænding ind i opgøret med scoringen til 1-2 i første halvleg.

- Det var rart at score en pind også, og at vi tabte med fire mål var nok ikke helt uventet.

- Vi havde aftalt, at selvom vi kom bagud med to mål, så var det ikke den rigtige taktik at slå op i banen, for så tror jeg, at de havde kørt os over med tocifret. Vi lavede en gameplan, og folk kæmpede godt. 

- Vi kommer ud med skindet på næsen, og jeg er tilfreds med indstillingen, og det har jeg aldrig før sagt ved et 1-5-nederlag.

Efter kampen stod den på røverhistorier og socialt samvær i omklædningsrummet. Præcis som efter alle andre kampe.

- Nu tager vi en øl efter kampen, som vi altid gør og fortæller røverhistorier og finder ud af, om der var nogle, der fik tunneller og udstiller dem. Det ændrer sig ikke ved denne kamp i forhold til andre kampe. Vi hygger os, og det kommer vi også til at gøre nu, siger 38-årige Klaus Lykke med et smil til LigaBold.dk.

Næste opgør for FC Græsrødderne i Københavnsserien er mod Dragør 17. oktober.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - 2. runde

FT

GRÆ

1 - 5

FCN

12'
01
Oliver Antman
Mål
20'
02
Mikkel Rygaard
Mål på straffe
37'
12
Mark Leth Pedersen
Mål
45'
13
Emeka Nnamani
Mål
53'
14
Joachim Rothmann
Mål
76'
15
Isaac Atanga
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce