International -HB Køge-duo glade for at holde nullet
2017-07-09 21:48:02
Foto: HB Køge

HB Køge-duo glade for at holde nullet

Mikkel Wohlgemuth og cheftræner Henrik Lehm var tilfredse med udbyttet, da HB Køge spillede 0-0 mod OB i en testkamp.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

HBK

0 - 0

OB

Selvom OB er noget længere fremme i opstartsfasen formåede HB Køge alligevel at holde fynboerne fra fadet, da de to mandskaber tidligere på dagen spillede 0-0 på Herfølge Stadion.

Det gav efterfølgende god grund til optimisme hos midtbanespilleren Mikkel Wohlgemuth og cheftræner Henrik Lehm.

- Det var en god test, helt sikkert. Folk fik en masse kilometre i benene og samtidig var det et skridt opad formmæssigt. Vi fortsætter takterne og står supergodt defensivt som i sidste sæson, siger Wohlgemuth.

Det samme gjorde sig gældende hos Henrik Lehm, der også var tilfreds med holdets fysiske tilstand så tidligt efter ferien.

- Jeg så rigtig mange fine ting. OB er 14 dage længere fremme end os, og derfor synes jeg, at flere af vores stamspillere så overraskende godt ud, da jeg pillede dem ud efter 70 minutter.

- Derudover er jeg tilfreds med, at vi formår at holde nullet. Det er flot, at Andreas (Hansen, red.) holder nullet, han har flere gode redninger i dag. Vi vil gerne stå med en højere bagkæde, og det synes jeg Bozga lykkedes rigtig godt med, afslutter Henrik Lehm til klubbens hjemmeside.

Godt og vel 250 tilskuere overværede opgøret på Herfølge Stadion.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

HBK

0 - 0

OB

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce