HB Køge sagde for nogle dage siden farvel til Henrik Pedersen og skulle dermed finde ny cheftræner. Han er nu på plads, da Henrik Lehm er ny træner for klubben.
- Vi har i bestyrelsen søgt efter en cheftrænerprofil, der kan bidrage til at skabe en rød tråd gennem hele klubben. Henrik Lehm har mere end 30 års trænererfaring og er indehaver af DBUs højeste træneruddannelse.
- Han er i vores optik den helt rette til at skabe resultater for førsteholdet og samtidig arbejde med talentudvikling og resultatoptimering på tværs af hele klubben, siger bestyrelsesformand Kenneth Christiansen til klubbens hjemmeside.
Henrik Lehm kommer fra Brøndby, hvor han senest har arbejdet for klubbens Masterclass, og han har tidligere været cheftræner i Hjørring, Næsby og AB.


HB Køge
Betinia Liga































