Allsvenskan -Hektiske 48 timer for Rygaard: Kom i seng klokken tre
Foto: Ali Lorestani/TT/Ritzau Scanpix
2023-06-11 20:02:35
Foto: Ali Lorestani/TT/Ritzau Scanpix

Hektiske 48 timer for Rygaard: Kom i seng klokken tre

Mikkel Rygaard blev lørdag gift i Danmark, og søndag spillede han så kamp for Häcken, men han erkendte, at tre timers søvn ikke er den optimale opladning.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

MJÄ

3 - 2

HEL

Mikkel Rygaard har haft en travl weekend.

Lørdag blev danskeren gift i Danmark, mens han søndag stod på banen for Häcken og spillede 90 minutter i sejren på 3-0 over Mjällby.

Og det var 48 hektiske timer, erkendte han efter opgøret.

- Jeg var hjemme i går og fejrer mig eget bryllup, og så kom jeg her i dag med fly efter godt 48 timer. Jeg er kommet direkte fra Danmark.

- Det fungerede godt. Jeg kom til Danmark og fejrede mit bryllup, og så kom jeg her og vandt 3-0 i en magtdemonstration. Jeg synes, man skulle blive gift hver weekend.

- Det var ikke den optimale opladning. Jeg kom i seng klokken tre om morgenen. Selvfølgelig uden så meget alkohol, men jeg skulle op med min familie og venner, så det var ikke den mest perfekte opladning, men det gik godt, siger Mikkel Rygaard til Discovery+.

BK Häcken ligger nummer tre i Allsvenskan.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

MJÄ

3 - 2

HEL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce