Den danske cheftræner Henrik Jensen ser ud til at være færdig i Kalmar FF.
Mediet Barometern skriver, at Henrik Jensen ikke er til stede ved mandagens træning, og at han har fået lov at besøge en anden klub.
- Der er intet at kommentere på fra vores side af lige nu, siger Kalmar-formand Anders Henriksson til Fotbollskanalen.
Henrik Jensen og Kalmar har fået en skidt start i Allsvenskan i år, hvor holdet ligger næstsidst efter 12 kampe.
Artiklen fortsætter efter billedet

I sidste uge skrev det svenske medie FotbollDirekt, at Kalmar-spillere var utilfredse med Henrik Jensen - blandt andet på grund af mangel på lydhørhed, og at det havde ført til et krisemøde med klubbens spilleråd.
Henrik Jensen afviste kort efter over for Bold, at den historie havde noget på sig.
- Det er så langt fra sandheden. Der må være en eller anden, som ikke vil Kalmar FF det bedste, og som prøver at sprede løgne. Folk er på ferie. Det er ikke et møde, vi har afholdt for nylig, sagde Henrik Jensen blandt andet til Bold.
39-årige Henrik Jensen har været i Kalmar siden december 2022, hvor han kom til fra FC Midtjylland.

Kalmar FF
Allsvenskan


























