



Hobro er for alvor kommet i gang i 1. division. Efter en skidt start på sæsonen har Superliga-nedrykkerne fået sat skub i hjulene igen - og mandag aften snuppede nordjyderne den tredje sejr på stribe, da Vendsyssel blev besejret hele 4-0.
Og kampens første mål faldt allerede efter 14 minutter. En skidt clearing fra Vendsyssel-forsvaret blev sendt tilbage i feltet, hvor Anders Holvad sendte bolden af sted mod mål. Afslutningen var ikke noget at råbe hurra for, men Simon Enevoldsen i Vendsyssel-målet havde på ingen måde kontrol over den og parerede den nærmest ind i eget net.
Vendsyssel spillede egentlig en fin kamp og havde bolden i lange perioder. Men det blev bare aldrig omsat til noget af værdi.
Vi skulle dog frem til starten af anden halvleg for at finde kampens andet mål. Lucas Jensen sendte en flad bold ind til Kasper Povlsen i Vendsyssel-feltet. Den tidligere AGF'er afsluttede, men bolden blev blokeret af Mads Greve. Den endte dog for fødderne af Povlsen igen, og i andet forsøg bankede han den forbi Simon Enevoldsen i målet.
Blot syv minutter senere blev Hobro tildelt straffespark. Sebastian Andersen, som er kendt for sine knækskud på frispark, viste eminent overskud og leverede en såkaldt 'Panenka'. Den fine detalje snød Simon Enevoldsen, som var gået til sin egen højre side - og så stod der 3-0.
Et kvarter før tid blev ydmygelsen total. Mads Justesen headede et langt indkast videre til Nicholas Gotfredsen, som med hovedet lagde bolden ned før fødderne af Anders Holvad, der med sit andet mål i kampen bragte Hobro på 4-0, som blev kampens resultat.
I Roskilde var der også gang i 1. division. HB Køge var på besøg i en kamp, som endte 1-1.
Efter 24 minutter præsterede HB Køges Daniel Arrocha at sende bolden i eget net. I anden halvleg blev Roskildes Stefan Hansen præsenteret for sit andet gule kort og måtte derfor tidligt i bad.
Det udnyttede HB Køge. Dybt inde i overtiden sendte Alexander Lazarevic bolden i mål til 1-1, og HB Køge kunne dermed tage hjem fra Roskilde med skindet på næsen.


HB Køge
Vendsyssel FF
FC Roskilde
Hobro
Betinia Liga

































