AaB skal tirsdag aften forsøge at rejse sig mod Esbjerg.
Ifølge cheftræner Steffen Højer bliver det især vigtigt, at nordjyderne formår at hæve niveauet på bolden i forhold til fredagens nederlag mod AC Horsens.
Det fortæller han ifølge AaB's hjemmeside.
- Vi føler, at vi er ved at få bygget en bund på det, vi har, og det må ikke forsvinde, fordi vi taber en kamp til topholdet.
- Derfor skal vi passe på med ikke at falde for langt ned, når vi taber, ligesom vi heller ikke må komme for langt op, når vi vinder, siger Steffen Højer og fortsætter.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi skal finde bedre løsninger på bolden, når modstanderne kommer i et højt pres, og så ser vi gerne, at vi kommer frem til flere chancer, end vi gjorde mod AC Horsens.
- I fredags mødte vi et hold, der er gode til at lukke ned og kun har indkasseret ét mål ind i sæsonen, og jeg håber, at vi kan kreere noget mere i Esbjerg i morgen, siger AaB-træneren.
Opgøret mellem EfB og AaB fløjtes i gang klokken 19.00.

AaB
Betinia Liga




































