2024-01-17 11:00:00

Hoseth blandt de lavest lønnede Superliga-trænere

Magne Hoseth bliver ikke velhavende på at være cheftræner i Lyngby, hvor han må leve med at være en af de lavest lønnede i Superligaen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

LYN

3 - 1

HIL

Lyngby er ikke blandt de klubber, der jonglerer med det største budget i Superligaen.

Tværtimod fristes man til at sige.

For kun Hvidovre kører med et lavere budget i Superligaen end Lyngby.

Det afspejler også den løncheck, som Lyngby har formået at tilbyde Magne Hoseth, da han tidligere på måneden blev præsenteret som ny cheftræner efter Freyr Alexanderssons skifte til Kortrijk.

Ifølge bold.dks oplysninger får Magne Hoseth blot en årsløn i niveauet 900.000 kr. for at være cheftræner i Lyngby.

Det er faktisk samme lønniveau, som forgængeren Freyr Alexandersson hev hjem, da han var cheftræner i klubben.

Det er kun Hvidovres Per Frandsen, der er dårligere lønnet af de 12 superligatrænere.

Magne Hoseth, der havde sit første cheftrænerjob i Klaksvik. Højst overraskende førte han dem i Conference League-gruppespillet, hvor de hentede hele fire point.

43-årige Magne Hoseth har fået en aftale frem til sommeren 2026, men der hersker slet ingen tvivl om, at Lyngby vil være et springbræt for ham til en større adresse, hvis muligheden pludselig dukker op.

Hoseth er første gang i spidsen for Lyngby, når de 21. januar møder Hillerød i en træningskamp. Siden møder de IFK Norrköping, inden holdet rejser på træningslejr 10 dage i Tyrkiet.

Hvis Lyngby klarer endnu en sæson i Superligaen i denne sæson, vil det være første gang siden klubbens konkurs i 2001, at man vil spille tre sæsoner i træk i landets bedste fodboldrække.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

LYN

3 - 1

HIL

Annonce

14 kommentarer

Se kommentarer
Annonce