Peter Crouch spillede en stor kamp, da Stoke torsdag hentede 1-1 mod Manchester United. Crouch lagde op til Stokes mål, havde et hovedstød på stolpen og følte sig med rette snydt for et straffespark.
Præstationen kom efter heftige spekulationer om, at Crouch skal til West Bromwich. Nej, siger Stoke-manager Mark Hughes.
- Jeg har også læst avisen, men der er intet i det. Folk lægger to og to sammen, og får det til at give fem. Han er en stor del af det, vi har gang i. I kunne se på hans præstation, at han ikke var hæmmet af spekulationerne. Hans fremtid er hos os, siger Hughes til BBC.
Mens Crouch bliver i Stoke, må Hugnes i den kommende tid undvære Mame Biram Diouf.
- Vi har snakket med Senegals forbund om Mame Biram Diouf. De har ret til at have ham fra 5. januar. Vi havde håbet at have ham med mod Arsenal, men de sagde nej, siger Hughes.
Diouf og Senegal deltager i Africa Cup of Nations senere på måneden.


Stoke
Premier League





























