Vejle Boldklub og Hvidovre IF har haft lidt for godt gang i den på tribunerne.
Begge klubber straffes således med en bøde på 5.000 kroner for pyroteknik i deres respektive kampe i sidste uge.
Det oplyser Fodboldens Disciplinærinstans fredag.
Vejle straffes for at have antændt fire styk romerlys i kampen mod Sønderjyske, hvor vejlenserne sikrede sig oprykning til 3F Superligaen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Hvidovre modtager samme bøde for at have antændt mellem tre og fem styk pyroteknik efter kampen mod FC Helsingør på udebane for en uge siden.
For begge klubbers vedkommende er det femte gang, at man bliver indberettet inden for det seneste år.
Vejle Boldklub er allerede rykket op i Superligaen, mens Hvidovres oprykningsfest blev spoleret af Sønderjyske torsdag.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Vejle Boldklub
Hvidovre IF
Betinia Liga
























