Allsvenskan -IK Sirius sælger til La Liga: Vores største transfer nogensinde
Foto: TT News Agency/Reuters/Ritzau Scanpix
2026-08-11 12:35:00
Foto: TT News Agency/Reuters/Ritzau Scanpix

IK Sirius sælger til La Liga: Vores største transfer nogensinde

Jonathan Ederström jubler over, at IK Sirius har solgt Robbie Ure til Sevilla, da det er klubbens største salg nogensinde.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Allsvenskan - 17. runde

lørdag 15. aug

MJÄ

vs

SIR

Det er en historisk dag i IK Sirius.

Det svenske tophold har netop solgt topscorer Robbie Ure til Sevilla i La Liga.

Selvom IK Sirius dermed mister sin skotske bomber, kan de glæde sig over en stor transfersum, da salget er klubbens største nogensinde.

Sådan lyder det fra Jonathan Ederström, som er chef for herreholdet.

- Robbies rejse fra Anderlechts reservehold, via Sirius, til Sevilla og La Liga er fantastisk. Jeg føler en enorm stolthed over vores stab og det arbejde, vi laver på Studenternas - fra scoutingproces og rekruttering til udviklingsmiljø og hverdagen.

- Siden Robbie kom til Sirius, har vi udviklet os sammen. Han som spiller og menneske, og vi som klub. Nu forlader han os som klart vores største transfer nogensinde, og selve aftalen er en milepæl for Sirius Fotboll, som sætter en helt ny standard for fremtiden.

- Det er tydeligt, at vi fortsætter med at tage store skridt i tråd med vores sportslige strategi, hvilket gør os endnu mere attraktive som klub og samtidig skaber forudsætninger for at geninvestere og blive bedre til fodbold, siger Jonathan Ederström til klubbens hjemmeside.

Transferjournalist Fabrizio Romano har tidligere meldt, at Sevilla betaler knap 69 millioner kroner for Robbie Ure.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Allsvenskan - 17. runde

lørdag 15. aug

MJÄ

vs

SIR

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce