2026-09-18 11:44:07

Intet FCK-modsvar: VB-BIF forløb roligt

Sydøstjyllands Politi fortæller til Bold, at kampen mellem Vejle og Brøndby er forløbet roligt.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 9. runde

søndag 20. sep

BIF

vs

FCK

Brøndby IF tager søndag imod FCK på Brøndby Stadion, og selvom kampen først er søndag, har kampen på lægterne allerede været i gang.

Tirsdag mødte FC København Skovshoved på Vanløse Idrætspark, og en stille og rolig sejr på 3-0 blev afløst af et mindre kaos, da der pludselig var blevet kastet gule røgbomber på banen.

Torsdag var det Brøndbys tur til at være i aktion i Betano Pokalen, og her var Sydøstjyllands Politi på vagt.

Inden kampen havde vi på Bold nemlig talt med Sydøstjyllands Politi, der fortalte, at de var på vagt for et modsvar fra FCK-tilhængernes side.

- Vi følger udviklingen på tværs af landet, fordi vi ved, at de (Brøndby- og FCK-fans, red.) kan have interesse i at genere hinanden eller skabe ekstra øget opmærksomhed forud for et derby, sagde vicepolitiinspektøren.

Artiklen fortsætter efter billedet

Betano Pokalen -Intet FCK-modsvar: VB-BIF forløb roligt
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Det lykkedes for Brøndby at spille sig videre i Betano Pokalen, og det lykkedes for politiet at afvikle kampen roligt.

- Sydøstjyllands Politi kan oplyse, at fodboldkampen - fra politiets synspunkt - generelt forløb roligt og med god stemning både før, under og efter kampen.

- Der blev anmeldt enkelte tilfælde af brug af pyroteknik - blandt andet lige efter kampen var slut.

- Ingen personer blev sigtet, skriver Sydøstjyllands Politi i et skriftligt svar til Bold.

Nu gælder det søndag, hvor Brøndby og FC København mødes til derby.

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 9. runde

søndag 20. sep

BIF

vs

FCK

Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce