2026-08-10 22:27:00

Jacob Steen: Ligaen er blevet stærkere siden sidst

Jacob Steen Christensen ser frem til at spille for Sønderjyske og i dansk fodbold. Superligaen er blevet stærkere, siden jeg var der sidst, lyder det fra midtbanespilleren.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 4. runde

mandag 17. aug

BIF

vs

SØN

Sønderjyske har hentet Jacob Steen Christensen på en lejeaftale i norske Molde. Danskeren ser frem til at repræsentere Sønderjyske.

- Det føles godt, at tingene er faldet på plads her i Sønderjyske Fodbold. Jeg glæder mig til at komme ud og spille noget fodbold igen, og jeg ser frem til at spille i 3F Superligaen og få AL Sydbank Park som hjemmebane, siger han til klubbens hjemmeside.

Jacob Steen Christensen har en fortid i FC Nordsjælland, og han lægger vægt på, at Superligaen er blevet stærkere siden dengang.

- Jeg har fulgt 3F Superligaen tæt, mens jeg har været ude, og jeg ser frem til at blive en del af det igen.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Jacob Steen: Ligaen er blevet stærkere siden sidst
Foto: Sønderjyske Fodbold

- Ligaen er blevet stærkere, siden jeg var her sidst, så jeg glæder mig til at prøve kræfter med den igen.

25-årige Jacob Steen Christensen har spillet i udlandet siden sommeren 2023. Først i Köln og siden i Molde, hvor Sønderjyske har lejet ham. Den danske klub har fået en købsoption med i aftalen.

Podcast Cover

Højbjerg spøger i Premier League

Hattrick | Afsnit 170

Dagens Hattrick starter Brøndbys køb af Stuttgart-backen Christopher Olivier. De blågule har længe ville have den østrigske spiller, og Stuttgart tror stadig på ham. 

Læs mere
-12:39

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 4. runde

mandag 17. aug

BIF

vs

SØN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce